Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η Προσοχή τηλεφωνικές απάτες

Πέμ, 21/09/2023 - 16:00

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Προσοχή τηλεφωνικές απάτες

Ενημερώνουμε τους πολίτες για την αποφυγή εξαπάτησης από επιτήδειους, που διαπράττουν τηλεφωνικές απάτες, σε ηλικιωμένα κυρίως άτομα, παραθέτοντάς τους ψευδή γεγονότα ως αληθή, με σκοπό το παράνομο περιουσιακό όφελος. Νέα περιστατικά απάτης σημειώθηκαν σήμερα στη Ζαγορά, σύμφωνα με Αστυνομικό Τμήμα Ζαγοράς.

Ειδικότερα, ως προς την μεθοδολογία τους, οι δράστες, καλούν τηλεφωνικά τους ηλικιωμένους προσποιούμενοι τους ιατρούς νοσοκομείων και με πρόσχημα ότι συγγενικό τους πρόσωπο έχει εμπλακεί σε τροχαίο ατύχημα και χρήζει άμεσης χειρουργικής επέμβασης, απαιτούν χρηματικά ποσά για την παροχή των υπηρεσιών τους. Στο τηλέφωνο μπορεί να παρεμβαίνουν και άλλοι συνεργοί τους, οι οποίοι παριστάνουν τα εν λόγω συγγενικά πρόσωπα, με στόχο να γίνουν περισσότεροι πειστικοί.
Ακολούθως, αφού καταφέρουν να πείσουν τους παθόντες, είτε τους υποδεικνύουν συγκεκριμένο σημείο για να αφήσουν τα χρήματα, είτε μετέβαιναν στις οικίες τους, προκειμένου να τα παραλάβουν.

Από το Δήμο Ζαγοράς -Μουρεσίου

Αρχείο anakoinosi_prosohi_tilefonikes_apates.docx13.65 KB