Έκτακτη χρηματοδότηση για τις ζημιές ζήτησε από τον ΥΠΕΣ ο Δήμαρχος Ζαγοράς – Μουρεσίου Παν. Κουτσάφτης

Τρί, 05/11/2019 - 09:45

Την άμεση οικονομική ενίσχυση του Δήμου Ζαγοράς – Μουρεσίου για την αντιμετώπιση εκτάκτων αναγκών λόγω ζημιών από ακραία καιρικά φαινόμενα, ζήτησε από τον Υπ. Εσωτερικών κ. Τ. Θεοδωρικάκο ο Δήμαρχος κ. Παν. Κουτσάφτης.

Σε σχετική ανακοίνωση του Γραφείου της βουλευτού κ. Ζέττας Μακρή, αναφέρονται τα εξής:

Με τη συμβολή της Βουλευτή, κας Ζέττας Μ. Μακρή, κανονίσθηκε συνάντηση μεταξύ του Υπουργού Εσωτερικών, κ. Τ. Θεοδωρικάκου, και του Δημάρχου Ζαγοράς – Μουρεσίου, κου Ν. Κουτσάφτη την αμέσως επομένη των καταστροφών που προκλήθηκαν από ακραία καιρικά φαινόμενα. Η συνάντηση, που έλαβε χώρα, σήμερα, 4 Νοεμβρίου 2019, είχε ως στόχο την υποβολή αιτήματος από τον Δήμαρχο Ζαγοράς – Μουρεσίου για έκτακτη εκταμίευση χρημάτων τουλάχιστον για τις καταστροφές που προκλήθηκαν τον Ιούλιο του 2019.

Το ίδιο άμεση, όμως, ήταν και η αντίδραση του Υπουργού Εσωτερικών, ο οποίος δεσμεύθηκε για την κατεπείγουσα δρομολόγηση του αιτήματος έκτακτης εκταμίευσης χρημάτων για τον συγκεκριμένο Δήμο, η οποία έγινε περισσότερο επιτακτική μετά και από τις χθεσινές καταστροφές.