Μήνυμα σφάλματος

Deprecated function: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in include_once() (line 1439 of /home/dzagoramouresi/public_html/includes/bootstrap.inc).

Μήνυμα του Δημάρχου Ζαγοράς – Μουρεσίου Κων. Καραγεωργίου για την Ημέρα της Γυναίκας

Παρ, 08/03/2024 - 12:00

Μήνυμα του Δημάρχου Ζαγοράς – Μουρεσίου Κων. Καραγεωργίου για την Ημέρα της Γυναίκας
Σήμερα, όπως και κάθε χρόνο στις 8 Μαρτίου γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας.
Ημέρα αναλογισμού και προβληματισμού, αλλά και απόδοσης τιμών για όλες τις γυναίκες που αγωνίζονται για τα δικαιώματά τους και την ισότιμη παρουσία τους στην οικογένεια, στην εργασία, στην κοινωνία.
Σε ένα κόσμο που αλλάζει ραγδαία, είναι ανάγκη να διασφαλίσουμε τον αγώνα για την επίτευξη της ισότητας των φύλων, για την εξάλειψη των στερεοτύπων και της έμφυλης βίας. Αποτελεί προϋπόθεση για μια δημοκρατική κοινωνία.
Ο Δήμος Ζαγοράς – Μουρεσίου αγωνίζεται μέσα από τις δομές του για την στήριξη και την ενδυνάμωση όλων των γυναικών και την παρουσία τους στη λήψη αποφάσεων.
Η ορατότητα του γυναικείου κινήματος, η συσπείρωση και η αποφασιστικότητα διεκδίκησης ίσων ευκαιριών στην οικογένεια, στην εκπαίδευση, στην εργασία, στην πολιτική δείχνουν ότι τα αιτήματα για ισότητα εξακολουθούν να είναι επίκαιρα.
Χρόνια πολλά στις γυναίκες! Χρόνια πολλά σε κάθε γυναίκα!