Συνεργασία με Κ. Παπανάτσιου και Αθ. Βούρδα είχε ο Δήμαρχος Ζαγοράς - Μουρεσίου Παν. Κουτσάφτης

Τρί, 19/03/2019 - 20:45

Μια σειρά ζητημάτων που αφορούν τις διαδικασίες αποκατάστασης ζημιών στα οδικά δίκτυα, τις υποδομές, το παραλιακό μέτωπο κ.α., έθεσε στη συνάντηση με την Υφυπουργό Οικονομικών κα Κατερίνα Παπανάτσιου και τον Γενικό Γραμματέα Υποδομών & Μεταφορών κ. Θαν. Βούρδα ο Δήμαρχος Ζαγοράς - Μουρεσίου κ. Παν. Κουτσάφτης.

Στη συνάντηση ο κ. Κουτσάφτης, τόνισε πως είναι απαραίτητες οι συντονισμένες δράσεις για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που έχουν προκαλέσει τα ακραία καιρικά φαινόμενα στο Βόρειο και Ανατολικό Πήλιο και ζήτησε, εκτός των άλλων, να επισπευσθούν οι διαδικασίες αποκατάστασης των κάθετων οδικών αξόνων προς το παραλιακό μέτωπο.

Επίσης, συζητήθηκε η πορεία των έργων που εντάχθηκαν στο πρόγραμμα "Φιλόδημος" και αφορούν δέκα παιδικές χαρές οι οποίες δημοπρατήθηκαν, η προμήθεια μηχανημάτων έργου, ο βιολογικός του παραλιακού μετώπου (Νταμούχαρη-Παπά Νερό-Αγ. Γιάννης), του Κισσού και της Τσαγκαράδας, οι αντικαταστάσεις και αναβαθμίσεις δικτύων ύδρευσης κ.α.

Αρχείο deltio_typo_dimoy_zagoras-moyresioy_gia_voyrda.docx12.34 KB