Απαγόρευση οποιαδήποτε καύσης σε δάση, χορτολιβαδικές και αγροτικές εκτάσεις

Πέμ, 03/05/2018 - 14:15

ΘΕΜΑ: «Προληπτικά μέτρα μείωσης του κινδύνου πρόκλησης πυρκαγιάς  σε δασικές και αγροτικές εκτάσεις  ενόψει της αντιπυρικής περίοδο  έτους 2018 ».

Ενόψει της νέας αντιπυρικής περιόδου 2018 και προς αποφυγή  πυρκαγιών σε δασικές και αγροτικές εκτάσεις, ενημερώνουμε όλους τους δημότες, κάτοικους, αγρότες και κτηνοτρόφους όλης της περιοχής του Δήμου Ζαγοράς Μουρεσίου ότι από  01 - 05 - 2018 μέχρι 31 - 10 - 2018 απαγορεύεται λόγω αυξημένης επικινδυνότητας, οποιαδήποτε καύση στα δάση, τις δασικές, χορτολιβαδικές και αγροτοκτηνοτροφικές εκτάσεις, σύμφωνα και με την Π.Δ. 1/2018.

Επισημαίνουμε  ότι κατά την αντιπυρική περίοδο η καύση αγροτικών εκτάσεων επιτρέπεται μόνο μετά από άδεια που εκδίδεται από την αρμόδια Πυροσβεστική Υπηρεσία,

Οι παραβάτες διώκονται και τιμωρούνται σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

Παρακαλούμε για την προστασία του δασικού μας πλούτου αλλά και των περιουσιών των πολιτών.