Ανακοίνωση για ρύθμιση οφειλών έως 100 δόσεις

Πέμ, 06/06/2019 - 10:45

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με το Ν. 4611/2019 (ΦΕΚ 73Α΄/17-05-2019), οφειλές προς τους Δήμους και τα νομικά πρόσωπα αυτών  που έχουν βεβαιωθεί ή που θα βεβαιωθούν έως και τις 16.07.2019 μπορούν, κατόπιν αιτήσεως του οφειλέτη να ρυθμίζονται και να καταβάλλονται με απαλλαγή κατά ποσοστό από τις προσαυξήσεις και τους τόκους εκπρόθεσμης καταβολής, καθώς και από τα πρόστιμα λόγω εκπρόθεσμης υποβολής ή μη υποβολής ή ανακριβούς δήλωσης ή λόγω μη καταβολής τέλους που τις επιβαρύνουν, ως ακολούθως:

α) Εφάπαξ με απαλλαγή κατά ποσοστό εκατό τοις εκατό (100%).

β) Από δύο (2) έως και είκοσι τέσσερις (24) μηνιαίες δόσεις με απαλλαγή κατά ποσοστό ογδόντα τοις εκατό (80%).

γ) Από είκοσι πέντε (25) έως και σαράντα οκτώ  (48) μηνιαίες δόσεις, με απαλλαγή κατά ποσοστό εβδομήντα  τοις εκατό (70%).

δ) Από σαράντα εννέα  (49) έως και εβδομήντα δύο (72) μηνιαίες δόσεις, με απαλλαγή κατά ποσοστό εξήντα τοις εκατό (60%).

ε) Από εβδομήντα τρεις (73) έως και εκατό (100) μηνιαίες δόσεις, με απαλλαγή κατά ποσοστό πενήντα τοις εκατό (50%).

Η αίτηση για την υπαγωγή σε πρόγραμμα ρύθμισης υποβάλλεται μέχρι την 16η Σεπτεμβρίου 2019.

Το ελάχιστο ποσό μηνιαίας δόσης  της ρύθμισης  δεν μπορεί να είναι μικρότερο των είκοσι (20) ευρώ.

Η ρυθμιζόμενη οφειλή εξοφλείται εφάπαξ ή η πρώτη δόση της καταβάλλεται εντός τριών (3) εργάσιμων ημερών από την ημερομηνία υποβολή της αίτησης για υπαγωγή στη ρύθμιση, διαφορετικά η αίτηση θεωρείται ως μη υποβληθείσα. Οι επόμενες δόσεις καταβάλλονται έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του αντίστοιχου μήνα, χωρίς να απαιτείται ιδιαίτερη ειδοποίηση του οφειλέτη.

Η καθυστέρηση καταβολής δόσης συνεπάγεται την επιβάρυνση αυτής με μηνιαία προσαύξηση 5%.

Η ρύθμιση καταργείται, με συνέπεια την υποχρεωτική άμεση καταβολή του υπολοίπου της οφειλής, σύμφωνα με τα στοιχεία της αρχικής βεβαίωσης και την άμεση επιδίωξη της είσπραξής της με όλα τα προβλεπόμενα από την ισχύουσα νομοθεσία μέτρα, εάν ο οφειλέτης:

α) δεν καταβάλλει τρεις (3) συνεχόμενες μηνιαίες ή καθυστερήσει την καταβολή της τελευταίας δόσης για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των τριών (3) μηνών.

β) δεν υποβάλλει τις προβλεπόμενες δηλώσεις για την επιβολή του τέλους επί των ακαθαρίστων εσόδων και του τέλους παρεπιδημούντων, μετά των περιοδικών δηλώσεων Φ.Π.Α. και του εκκαθαριστικού Φ.Π.Α.

γ) έχει υποβάλλει αναληθή στοιχεία προκειμένου να του χορηγηθεί η ρύθμιση.

Για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να απευθυνθείτε στην  Ταμειακή Υπηρεσία  του Δήμου και στα τηλέφωνα:  2426350106 – 2426350219.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΟΥΤΣΑΦΤΗΣ