Αναχώρησε στη Θεσσαλονίκη ο επισκέπτης του Β. Πηλίου με κορωνοϊό - αρνητικά τα τεστ των επαφών του

Δευ, 10/08/2020 - 23:45

Άμεση και αποτελεσματική υπήρξε η διαχείριση περιστατικού με επισκέπτη στο Μούρεσι, μετά το θετικό τεστ στο οποίο υποβλήθηκε για τον κορωνοϊό.

Την επόμενη ώρα από την ανακοίνωση του θετικού τεστ, ενημερώθηκαν οι συναρμόδιοι φορείς και τέθηκε σε εφαρμογή το πρωτόκολλο μέτρων του ΕΟΔΥ.

Ο ασθενής με ήπια κλινική εικόνα αναχώρησε στον τόπο μόνιμης διαμονής του στη Θεσσαλονίκη ενώ όλες οι επαφές του ελέγχθηκαν και τα τεστ ήταν αρνητικά.

Για την μείωση του κινδύνου διασποράς της λοίμωξης COVID-19, ο Δήμος Ζαγοράς - Μουρεσίου επισημαίνει την ανάγκη πιστής τήρησης των οδηγιών από επαγγελματίες και επιχειρήσεις, ιδιαίτερα του τουριστικού τομέα καθώς επίσης και την ατομική ευθύνη λήψης μέτρων από τους πολίτες.

Microsoft Office document icon dimos_zagoras-moyresioy_kroysma_covid.doc27.5 KB