Εκδηλώσεις

Διοργανωτής:

Δήμος Ζαγοράς - Μουρεσίου
Πολυρρυθμία - Φεστιβάλ Πηλίου

Συναυλία του συνόλου εγχόρδων "Ροτόντα" στο προαύλιο του Ι.Ν.Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στη Ζαγορά υπό την καλλιτεχνική διέυθυνση της καθηγήτριας Irina Dragneva.

Η Irina Dragneva, καθηγήτρια βολιού στο Κρατικό Ωδείο Θεσσαλονίκης, ίδρυσε το 1996 το σύνολο εγχόρδων "Ροτόντα", το οποίο έχει αναθρέψει τέσσερις γενιές μουσικών. Από το 2001 μέχρι το 2008, η "Ροτόντα" εμφανιζόταν κάθε καλοκαίρι σε συναυλίες του Φεστιβάλ Πηλίου. Το Σύνολο τελεί υπό την αιγίδα του Κρατικού Ωδείου Θεσσαλονίκης και δίνει συναυλίες στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.