Προβολή ντοκιμαντέρ "Το μουσικό ταξίδι του Κωνσταντίνου Δημηνάκη"

Ημερομηνία:

Κυρ, 30/08/2015 - 21:30

Διοργανωτής:

Δήμος Ζαγοράς - Μουρεσίου
Άννα Βαφειάδου
ΚΥΡΙΑΚΗ 30.08.2015@21:30 ΤΣΑΓΚΑΡΑΔΑ/ΑΧΧΙΛΟΠΟΥΛΕΙΟ
...θα προβληθεί το ντοκιμαντέρ
'ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΔΗΜΗΝΑΚΗ'
σενάριο σκηνοθεσία: Αντώνης Τολάκης
συμ
Το 2013, στον Κισσό Πηλίου, ξεκίνησε το εργαστήριο Δημιουργικής κίνησης και Μουσικής έκφρασης  “ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΗ ΦΥΣΗ”, όπου συμμετείχαν περισσότερα από 20 παιδιά από το χωριό. Το 2013 και 2014 αρκετές φορές γέμισε η εκκλησία με ντόπιους σε συναυλίες Μουσικής Δωματίου, 2 παιδιά από το χωριό άρχισαν μουσική ενώ καταγράφεται μια σημαντική ‘ροή’ αξιόλογων μουσικών από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Για το 2015 προγραμματίζουμε:
“ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΗ ΦΥΣΗ”, καλλιτεχνικά εκπαιδευτικά προγράμματα προσαρμοσμένα στις ανάγκες της τοπικής κοινωνίας χρησιμοποιώντας σαν πρωταρχικό μέσο έκφρασης το σώμα και τη φωνή.
Α/ Παρασκευή 28.08.2015 και Σάββατο 29.08.2015, ώρα 18:00-22:00, στην πλατεία Aγ. Μαρίνας Κισσού, συναυλίες, προβολές, εργαστήρια για παιδιά και εφήβους και πολλές εκπλήξεις!
Body Percussion workshop 4teens/kids’, στον χώρο της πλατείας με τον κλακετίστα Θάνο Δασκαλόπουλο. Το εργαστήριο απευθύνεται σε όλους!
Ξεκινώντας από την ιδέα ότι το σώμα παράγει μουσική, συνδυάζοντας στοιχεία από την Ελληνική παράδοση και όλο τον κόσμο, δημιουργούνται απεριόριστες μουσικές κατευθύνσεις.

Β/ Παρασκευή 28.08.2015, ώρα 19:00, συναυλία στον Ιερό Ναό της Αγ. Μαρίνας Κισσού, η Danae Papamatthaiou Matschke (βιολί) σε ένα Μουσικό διάλογο με μικρούς και μεγάλους για το έργο του J.S. Bach.
Θα ερμηνεύσει:
J.S.Bach: Sonata n.2 in A minor ΒWV 1003.

Οι εκδηλώσεις θα γίνουν ‘υπό την αιγίδα’ του Δήμου Ζαγοράς-Μουρεσίου, με την ευγενική υποστήριξη της ΚΕΔΗΖΑΜ και την παραχώρηση των χώρων του Ναού και της πλατείας από τον ‘Ιερό Ναό Αγ. Μαρίνας Κισσού’.

Καλλιτεχνική επιμέλεια:
Άννα Βαφειάδου