Γιορτή Κάστανου 2019 στο Ξορύχτι Πηλίου

Περιφέρεια Θεσσαλίας
Κ.Ε.ΔΗ.ΖΑ.Μ.
Πολιτιστικός Σύλλογος Ξορυχτίου

Την δυναμική της καστανοπαραγωγής , τις νέες προκλήσεις και την προοπτική της καλλιέργειας η οποία κερδίζει συνεχώς έδαφος, αναδεικνύει η γιορτή κάστανου στο Ξορύχτι με τριήμερο εκδηλώσεων από σήμερα Σάββατο 26 Οκτωβρίου έως τη Δευτέρα 28 Οκτωβρίου στο πρώην δημοτικό σχολείο Ξουριχτίου.

Θεσμός πλέον η γιορτή, διοργανώνεται για 17η χρονιά από την Περιφέρεια Θεσσαλίας, τον Δήμο Ζαγοράς – Μουρεσίου, τον Πολιτιστικό Σύλλογο Ξοριχτίου και την ΚΕΔΗΖΑΜ με ελεύθερη είσοδο για το κοινό, που θα απολαύσει δωρεάν κάστανα και παραδοσιακά εδέσματα.

Εκτός από τα περίπτερα με τα τοπικά προϊόντα, τη γιορτή διανθίζουν μουσικές εκδηλώσεις, παραδοσιακοί  χοροί, ομιλίες και γευσιγνωσία.

Άφθονα κάστανα... ψητά, βραστά, γλυκό και αρκετές συνταγές μαγειρικής με κάστανα....!!!

Ειδικότερα το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Αρχείο giorti_kastanoy.docx12.46 KB